Úgy veszem észre, hogy kerülgetjük csak a bólyákat, okoskodunk, trükköket próbálgatunk, de az egyenes utat még mindig nem mutatta meg senki. Addig meg minek trükközni, ha nem tudjuk, hogy mi ellen? Nem?
Először is meg kellene tudni normálisan fogalmazni, hogy tulajdonképpen mi is ez a Forex-kereskedés. Miért csinálhatja magánszemély SAJÁT MAGÁNAK mindenféle engedély nélkül (vonatkozó jogszabály kellene). Mivel Magyarisztánban élünk, még azt is el tudom képzelni, hogy valami poros jogszabály szerint ez jogosulatlan pénzintézeti tevékenységnek minősül és tilos (még saját magunk számára is). Persze ne legyen igazam.
Aztán: az esetleges bevételünk külföldi vagy belföldi jövedelemnek minősül? Van-e ennek egyáltalán valami jelentősége (szintén jogszabály kellene). Mikor adózunk: még amikor már a bróker számláján megjelenik a nyereség vagy amikor visszahívjuk saját bankszámlára? Vagy adóév végén be kell jelenteni a brókerszámla egyenlegét és ha az nyereséget mutat, akkor minősül csak adóalapnak?
Az ugye nyilvánvaló, hogy ez nem tőzsdei kereskedés. Mégis, milyen nyereség (veszteség), amit ebből szerzünk? Síma kereskedelmi tevékenységből származó? Végülis adunk és veszünk, nem? Vagy árfolyam mozgásból származó? Ha napon túl tartott pozícióink vannak és swap számlánk van (feltételezem, hogy kevés swapmentes számlán dolgozó igazhitű muzulmán olvassa a fórumot), akkor a kapott kamatot is terheli adó? És ha pipben kapjuk, nem pénzben? (szintén vonatkozó jogszabály kellene, még mindig figyelembevéve, hogy általában külföldi brókereknél, külföldi szerverre való csatlakozással működik a dolog).
És még biztos van néhány kérdés, amire most nem is gondoltam.
Szóval ezeket a kérdéseket kellene normálisan, adószakértő/ügyvéd/könyvelő számára emészthető módon megfogalmazni.
Aztán a válaszokból eldönthető, hogy adózni, trükközni vagy titkolni kell-e inkább?
